Elektronik Sigara Dumanı Zararlımı?

elektronik sigara zararlimi

Elektronik Sigara Dumanı Zararlımı?

Normal sigara dumanının elektronik sigara dumanından farkı ne? Elektronik sigaranın pasif içicisi olur mu? Elektronik sigara dumanı normal sigara gibi zararlı mıdır? Elektronik sigara zararlımı?

Geçen yaz yayımlanan küçük ama rahatsız edici bir araştırma, iyi havalandırılmış da olsa kapalı bir mekânda elektronik sigara içmenin havaya ultra ince parçacıklar ve kanserojen olma potansiyeline sahip hidrokarbonlar yaydığını ortaya çıkarmıştı. Araştırmanın yazarları, “Verilerimiz e-sigaraların emisyonsuz olmadığını doğruluyor” diyor. Yine de üflenen buhar araştırıldığında bu tür emisyonların civardakilere (ya da e-sigara içenlere) büyük bir zarar vermeyecek kadar düşük yoğunlukta olduğu görüldü.

E-sigaralar için düzenleme getirmesi istenen FDA (Gıda ve İlaç Yönetimi) ise temkinli: “E-sigara aerosollerinin bileşenlerini ve pasif içiciliğin potansiyel risklerini belirlemek için daha fazla veri gerekiyor.” Fakat Drexel Üniversitesi’nde iş sağlığı uzmanı olan Igor Burstyn onların ihtiyatı biraz abarttığını düşünüyor. “Propaganda ile cehalet iç içe geçiyor,” diyor.

“Piyasadaki aygıtlara ait binlerce ölçüm var.” Burstyn’in 2014 tarihli e-sigara veri incelemesi, bu aygıtların yaydığı kirleticilerin pasif içiciler için “ciddi bir kaygı oluşturmadığı” söyleniyor. Şunu kesinlikle dile getirebiliriz: E-sigaranın pasif içiciliği, normal sigaranın pasif içiciliğinden çok daha iyi. Toksikolog Maciej Goniewicz’e göre tütün dumanı 60 tanesi bilinen kanserojenler olmak üzere binlerce çeşit kimyasal madde barındırıyor. “E-sigara buharında ise bunlardan sadece birkaçı ve çok daha düşük düzeyde karşımıza çıkıyor.”

Kaynak: https://www.elektroniksigaralikit.tv

Elektronik Sigara Dumanı Zararlımı?” te bir düşünce

  1. Ericka diyor ki:

    I see interesting posts here. Your blog can go viral easily, you need some initial traffic only.
    There is a sneaky method to get massive traffic from social
    media. Search in google for; Twinor’s strategy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*